OŠ Švarča – Mjesec borbe protiv ovisnosti 2013.

Ovogodišnji je Mjesec borbe protiv ovisnosti u osnovnoj školi Švarča obilježen brojnim aktivnostima koje su obuhvatile sve učenike naše škole. Za učenike nižih razreda organizirano je 11 radionica u kojima se radilo na kvalitetnoj komunikaciji, usvajanju zdravih prehrambenih navika i kreativnom izražavanju.

Učenici viših razreda sudjelovali su u ukupno 12 različitih aktivnosti. Na satovima razrednih odjela održano je nekoliko radionica prema predlošcima iz priručnika Preventivnog programa Grada Karlovca. Za učenike sedmih i osmih razreda održane su dvije projekcije filmova s tematikom ovisnosti (ovisnost o brzoj hrani i ovisnost o šopingu). Organizirane su i dvije parlaonice, od kojih je jedna održana u OŠ Dragojle Jarnević zajedno s njihovim učenicima predmetne nastave. Za polaznike izborne nastave njemačkog jezika organizirane su radionice o prevenciji nasilja u odnosima s drugima uz projekcije filma „Das Experiment“. Učenici sedmih i osmih razreda sudjelovali su u anketi o vlastitim prehrambenim navikama. Također su prisustvovali prezentaciji o „Klubu 27“ (pojam obuhvaća nekoliko poznatih glazbenika koji su preminuli u 27. godini života od posljedica ovisničkog načina života). Mjesec borbe protiv ovisnosti zaključen je u petak 13. prosinca igrokazom „Dragi Lastane“ koji su pripremili učenici sedmih razreda, debatom učenika sedmih i osmih razreda na temu „Ogovaranje“ te plesom i karaokama. U pripremi i realizaciji aktivnosti neposredno su sudjelovali članovi stručne službe, 9 učitelja (većinom polaznika Preventivnog programa Grada Karlovca) te 2 pripravnice-volonterke. Osim ovih aktivnosti koje su svojom temom bile izravno vezane uz Mjesec borbe protiv ovisnosti, naši su učenici u ovom razdoblju sudjelovali u nekoliko inicijativa humanitarnog karaktera koje također možemo smatrati posrednim doprinosom u prevenciji ovisničkog ponašanja, a to su: prikupljanje namirnica za Socijalnu samoposlugu, sudjelovanje u akciji „Njihovi anđeli“ udruge „Jak kao Jakov“, prikupljanje igračaka za vršnjake u potrebi te akcija „Sjećanje na Vukovar“. Vrijedi spomenuti i „Večer matematike“ koja je okupila 177 sudionika svih uzrasta. Aktivnosti nisu bile usmjerene samo na učenike već i na učitelje i roditelje pa je tako održano i nekoliko roditeljskih sastanaka na kojima su pedagoginja i knjižničarka održale predavanja o zaštiti djece od nasilja, kvalitetnom učenju i mjestu djeteta u obitelji. Članovi Učiteljskog vijeća zajedno su pogledali kazališnu predstavu „Ispad“ Kazališta Virovitica koja problematizira nasilje u odnosima učenika i učitelja., a  troje naših učitelja s uspjehom je završilo dvogodišnju edukaciju u trećoj generaciji Preventivnog programa Grada Karlovca za što su im 12. prosinca svečano uručene diplome. Trenutno u našoj školi radi ukupno 8 učitelja i stručnih suradnika koji su kroz ovaj program dodatno educirani za rad s učenicima na prevenciji ovisničkog ponašanja. Na kraju ovogodišnjeg Mjeseca borbe protiv ovisnosti zadovoljni smo brojem i sadržajem realiziranih aktivnosti, no svjesni smo da je prevencija kontinuiran proces koji se ne može vremenski ograničiti te stoga planiramo sa sličnim aktivnostima nastaviti kroz čitavu školsku godinu.