Osnovna škola Švarča Karlovac

Prečac

« Prosinac 2020 »

Ljetne praznike provest ću:

Povijest škole

- 8. siječnja 1948. započela je s radom četverogodišnja škola pod nazivom OŠ Velika Švarča. Bila je smještena u dvorišnoj zgradi Ribićevog dvorca u jednoj adaptiranoj učionici, a polazila su je 134 učenika u dva kombinirana odjela. Širenjem naselja Švarča povećava se broj učenika i potreba za većim školskim prostorom i novim učiteljima. 1949. godine dobrovoljnim radom mještana otpočela je gradnja nove zgrade s dvije učionice, malom mliječnom kuhinjom i spremištem.

-1. rujna 1951. godine započeo je rad u novoj školskoj zgradi u četiri odjela razvitkom kompleksa Tvornice metalne industrije «Jugoturbina» Švarča se naseljava sve više, broj učenika raste, škola radi u tri smjene. U studenom 1963.otvorena je nova školska zgrada u kojoj škola djeluje i danas. U školi počinju s radom i  viši odjeli ( dva peta i dva šesta). Školske godine 1964./65. postaje osmogodišnja škola i mijenja ime u OŠ Vjekoslav Karas. U 10. mjesecu 1969. godine škola je dogradnjom dobila današnji izgled. Prostorni uvjeti omogućili su dvosmjenski rad, specijalizirane učionice, produženi boravak i druge organizacijske promjene u radu. 1973. godine izgrađena je sportska dvorana u kojoj se nastava tjelesno-zdravstvene kulture počinje odvijati u povoljnim uvjetima.

Ratne godine

- 1. siječnja 1991. godine škola mijenja ime u OŠ Švarča. U vrijeme Domovinskog rata školska zgrada zadobila je brojna oštećenja, a učenici i učitelji svoj rad obavljali su u OŠ Dubovac i OŠ Grabrik. U prosincu 1994. osniva se Školski športski klub koji organizira kvalitetno provođenje slobodnog vremena učenika kroz sport. Saniranje ratnih šteta na školskoj zgradi pripomogli su razni donatori i prijatelji iz talijanskog grada Chiaria.

Poslijeratno vrijeme

Godine 1998. za 50. godišnjicu rada škola je dobila  željeno sportsko igralište. Od siječnja 2003. godine škola radi u jednoj smjeni, jutarnjoj, a za učenike od 1.- 4. razreda organiziran je produženi boravak.

V anjski školski prostor su dvorišta, školsko igralište, park, mali arboretum i školski vrt uređen šk.    godine 2006./07. u okviru projekta "Voda i biljka".

Školski prostor čini 17 učionica, školska knjižnica, informatička učionica, športska dvorana,  svlačionice, sanitarni čvorovi, blagavaonica, školska kuhinja, predvorje, zbornica i ostali prateći prostori.

Školska knjižnica (preuređena 2016. godine)

Učionice su odlično opremljene nastavnom tehnologijom ("pametne ploče", projektori, računala...)